US MARKETOtevírá za: 4 h 33 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

ČR: Ceny v zemědělství v dubnu vzrostly, v průmyslu se snížily

Ceny zemědělských výrobců v Česku v dubnu meziměsíčně vzrostly o 3,2 % a meziročně byly vyšší o 15,7 %. Ceny průmyslových výrobců klesly meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 1,3 %. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a meziročně byly vyšší o 3,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky se pak meziměsíčně zvýšily o 1 % a meziročně byly vyšší o 4 %.

20. 5. 2025 | 9:09

Ceny průmyslových výrobců klesly třetí měsíc v řadě. Za výrazným snížením cen stojí zejména pokles energetické složky. Ropa se v lednu obchodovala za 82 dolarů za barel (maximum), v dubnu ale poklesla na 63 dolarů za barel (minimum), minulý rok se v dubnu obchodovala za 86 dolarů za barel (minimum). Propad cen ropy byl způsoben nejistotou, která pramenila ze zpomalení globálního ekonomického růstu s ohledem na uvalení amerických cel, a tím pádem nižší poptávky po ropě. Ruku v ruce s tím kartel OPEC+ rozhodl, že se od května (a ještě více od června) zvýší těžební kvóty, což podnítilo obavy z možného přebytku ropy na trzích, shrnuje analytička z Raiffeisenbank Tereza Krček.

Ceny v průmyslu

ČSÚ

"Ceny průmyslových výrobců zůstanou prozatím dále tlumené z důvodu nižších cen ropy a energetických komodit. Slabá poptávka po zboží stlačuje výrobní ceny. Na druhé straně rostou ceny vstupů, společnosti nenakupují tolik materiálů a surovin a raději čerpají ze zásob. Ceny výrobců mohou být v budoucnu pod tlakem i z důvodu možného dodání čínského zboží na evropský trh, které mělo původně mířit do Spojených států. USA s Čínou sice uzavřely celní příměří, v rámci kterého USA sníží clo na čínské zboží ze 145 % na 30 % a Čína sníží clo na zboží dovezené z USA ze 125 % na 10 %, avšak pouze na 90 dní. Další vývoj ohledně celní politiky Spojených států zůstává nejistý," říká Tereza Krček.

V zemědělství se ceny meziměsíčně zvýšily o 3,2 % a meziročně stouply o 15,7 %. "Je více než pravděpodobné, že vyšší ceny zemědělských výrobců se odrazí v cenách potravin, a to přesto, že potraviny meziměsíční přírůstek spotřebitelské inflace za duben ovlivnily záporně (-0,1 procentního bodu). Pokles byl způsoben zejména deflací u mouky a cukru, dezinflací u vajec, čokolády, jedlých olejů a masa. Snížení cen ovlivnily velikonoční akce a slevy. Potraviny meziročně přispěly k nárůstu inflace pouze 0,7 procentního bodu, přičemž je nutné poznamenat, že velikonoční svátky a s nimi spojené slevy a povelikonoční výprodeje připadaly minulý rok už na březen," dodává Tereza Krček.

Ceny v zemědělství

ČSÚ

"Celkové vyznění výrobní inflace je smíšené, z pohledu spotřebitele spíše mírně proinflační. Zjednodušeně řečeno: časem mohou být třeba levnější železné traverzy, ale zase bude dražší jídlo. V každém případě pozitivní signál v podobě levnějších (nikoli však levných) energií zůstává," doplnil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Zdroj: ČSÚ, Raiffeisenbank

Česká ekonomikaČeská republikaInflacePrůmyslZemědělství
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast
OSZAR »