Sánchez vylíčil Španělsko jako ekonomického tygra, lidé si to nemyslí
Španělské ekonomice se velmi daří navzdory komplikované situaci ve světě. V pondělí to na tiskové konferenci řekl premiér Pedro Sánchez. Podle něj je růst vyrovnaný a vede k vyšší zaměstnanosti. Sánchez také zdůraznil úspěchy španělských firem v zahraničí. Podle průzkumů však Španělé nejsou ohledně vývoje hospodářství tak optimističtí.
V prvních třech čtvrtletích letošního roku se španělskému hospodářství podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat dařilo. Země zaznamenávala výsledky výrazně nad unijním průměrem. Například v třetím čtvrtletí HDP Španělska meziročně vzrostl o 3,3 %, zatímco v celé EU jen o procento. Podle analytiků by španělský HDP mohl letos vzrůst o tři procenta, což bude zřejmě jeden z nejvyšších údajů v EU.
"Rosteme a děláme to velmi vyrovnaným způsobem, tvoříme pracovní místa a jsme fiskálně odpovědní," uvedl Sánchez. Poukázal na to, že zaměstnanost roste mezi ženami a mladými. Podle premiéra se za poslední rok podařilo vytvořit na 400 000 pracovních míst. "To je více než v Německu a Itálii dohromady," uvedl Sánchez s odkazem na dvě země, kde letos bude ekonomický růst zřejmě velmi slabý. Sánchez poukázal na některé velké investice, které se podařilo do země přitáhnout, a na úspěchy španělských firem v zahraničí.
Letošního úspěchu španělské ekonomiky si všiml i magazín The Economist, který na začátku prosince uvedl, že Španělsku se letos nejlépe dařilo mezi zeměmi, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
"Pro tuto vládu, kterou vede progresivní koalice, je zásadní, aby bohatství vyprodukované ekonomikou se dostalo k občanům," uvedl socialistický premiér, který oznámil navýšení důchodů a některá další sociální opatření. Podle Sáncheze se nerovnosti za posledních šest let, kdy je v čele vlády, snížily.
Samotní Španělé jsou ke stavu hospodářství kritičtější než vláda. Podle průzkumu, který zveřejnil ústav Funcas minulý týden, si jen pětina respondentů myslí, že letošní rok byl dobrý pro hospodářství. Zhruba 30 % lidí ho považuje za špatný a 50 % za nijak vyčnívající. Podobné naladění veřejnosti ukazovaly i předchozí průzkumy.
Zdroj: ČTK
Aktuality
