Snížení sazeb Fedu může být danajský dar, varuje JPMorgan Chase

Trh čeká, jestli a kdy americká centrální banka sníží úrokové sazby. Stratégové z investiční banky JPMorgan Chase ale upozorňují, že tolik vyhlížený krok Fedu vůbec nemusí být pozitivní pro trhy a ekonomiku.
Tým stratégů z JPMorgan Chase vedený Mislavem Matejkou vykresluje tři situace, za kterých americká centrální banka může obnovit snižování úrokových sazeb zahájené loni v září a přerušené letos v lednu.
- V tom nejméně příznivém scénáři k uvolnění měnové politiky dojde jednoduše proto, že ekonomika Spojených států začne významně slábnout.
- V ideálním scénáři Fed měnovou politiku uvolní díky odeznění inflačních tlaků při pokračujícím slušném růstu ekonomiky.
- A třetí scénář počítá s uvolněním měnové politiky primárně kvůli podlehnutí tlaku ze strany Trumpovy administrativy, a to bez ohledu na inflační vývoj a vyhlídky.
Nejpravděpodobnější je podle Matejky kombinace prvního a třetího scénáře, tedy uvolnění měnové politiky v reakci na slabší hospodářství v kombinaci s vyslyšením naléhání Trumpa a dalších zákonodárců na snížení sazeb. Pokud se toto očekávání potvrdí, pro Spojené státy a americký trh to bohužel dobrá zpráva nebude, protože to bude signál zhoršeného stavu ekonomiky nebo ne 100% nezávislosti měnové autority. Naposledy Donald Trump v pondělí poslal guvernérovi Fedu ručně psaný "dopis" se žádostí o razantní snížení sazeb.
Absolutely incredible…
— Geiger Capital (@Geiger_Capital) June 30, 2025
Trump’s handwritten note to Powell:
“Jerome — You are, as usual, ‘Too Late’. You have cost the USA a fortune and continue to do so. You should lower the rate - by a lot!” pic.twitter.com/5RIh66U6n5
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí anualizovaně klesla o půl procenta, ekonomové ale upozorňují, že vývoj HDP byl jednorázově ovlivněn faktorem amerických dovozních cel. V posledním loňském čtvrtletí se HDP Spojených států anualizovaně zvýšil o 2,4 % a předpokládá se, že údaj o vývoji ekonomiky v druhém čtvrtletí, který vyjde na konci července, potvrdí návrat k růstu. Nejistota kvůli clům ale trvá.
Od roku 1980 nastalo šest případů, kdy Fed obnovil cyklus snižování sazeb po určité pauze. Obvykle v takových chvílích oslaboval dolar a klesaly výnosy amerických dluhopisů. JPMorgan Chase očekává, že i tentokrát dolar během obnoveného snižování sazeb dosáhne nových minim a výnosy dluhopisů budou klesat.
Trh podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME aktuálně čeká, že americká centrální banka se ke snižování sazeb vrátí na zářijovém zasedání, kdy základní úrok sníží o 25 bazických bodů. Další snížení se čekají i na následujících zasedáních v říjnu a prosinci. Příští rok by pak podle trhu sazby měly klesnout ještě dvakrát, do konečného pásma 3,00–3,25 %. Konsenzuální odhad členů měnového výboru Fedu počítá pro letošek se dvojím snížením sazeb a pro příští rok s jedním až dvěma uvolněními měnové politiky.
Obnovení cyklu snižování úrokových sazeb americké centrální banky by nicméně podle JPMorgan Chase mělo být pozitivní pro rozvíjející se trhy, kterým se historicky daří, když Fed uvolňuje měnovou politiku. I proto investorům doporučují pozorně sledovat dění na emerging markets.
Zdroj: MarketWatch, JPMorgan, CME Group