Dilema před zasedáním FOMC: Věřit propagandě, nebo datům?
Ta situace se začíná opakovat nepříjemně často. Scéna vypadá následovně: blíží se zasedání Fedu, přičemž pár dní před jeho začátkem, tedy v momentu, kdy by již centrální bankéři neměli veřejně hovořit, se deník The Wall Street Journal vytasí s článkem, který předchozí komunikaci posouvá jinam. A výsledkem je zásadní posun v tržních očekáváních.
Přesně takový scénář se odehrává i nyní. Připomeňme, že ještě minulý čtvrtek odpoledne sázel trh zcela marginálně (z 15 %) na snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů. Ve čtvrtek večer ale novinář z WSJ Nick Timiraos rozjel holubičí kampaň za 50bodové snížení a ve "spolupráci" s několika dalšími finančními médii se mu podařilo stlačit tržní pravděpodobnost opatrné redukce o 25 bazických bodů na 30 % (neboli vytlačit na 70 % pravděpodobnost snížení o 50 bodů).
Celá záležitost je o to podivnější, že příchozí konjunkturální americká data (na něž již bankéři z Fedu nemohli reagovat) zůstala solidní. To platí zejména o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, srpnových maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě.
Nad celou záležitostí by šlo mávnout rukou, kdyby nešlo o tak velké peníze. Trh s americkými vládními dluhopisy je obrovský a svými pohyby ovlivňuje ceny aktiv po celém světě (i těch rizikových, samozřejmě). Vzhledem k tomu, že ve středu večer oznámené snížení sazeb bude prvním v cyklu uvolňování měnové politiky, bude naprosto zásadní, jaké tempo Fed na počátku nastaví.
To se pak musí promítnout do nově zveřejněné prognózy, která vždy zahrnuje sérii několika snížení sazeb. Jde o to, zda Fed stále vyhlíží scénář měkkého přistání (a tedy zvolí jen redukci 25 bazických bodů), nebo uvěřil, že je potřeba přejít do režimu rizikového managementu, a bude tedy komunikovat sérií padesátibodových redukcí s cílem zabránit potenciálnímu kolapsu na trhu práce.
Jak to tedy ve středu večer dopadne? Dolarová výnosová křivka má pod dojmem navigace z Wall Street Journal téměř jasno a možná má i pravdu, neboť Fed při svých rozhodnutích nikdy nešel proti tržním očekáváním. Existují však i jiná tržní očekávání, a to je skupina analytiků, kteří svými odhady přispívají do průzkumů finančních agentur, jako je Bloomberg. A v rámci této skupiny si drtivá většina analytiků (105 ze 113) myslí, že na základě makrodat, výhledu a komunikace centrální banky sníží Fed sazby v září jen o 25 bazických bodů. A my jsme tak nějak uvízli v této múzou nepolíbené drtivé většině.
Aktuality
