US MARKETOtevírá za: 9 h 17 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Jak horké je to s americkou recesí? Těchto 13 grafů napoví

Pokles amerického hospodářství v prvním čtvrtletí zesílil obavy z nástupu recese. Experti z Fidelity Investments připouštějí, že vyhlídky ekonomiky oslabila oznamovaná cla, propadat ale hned panice podle nich není namístě. Argumentují přitom následující sérií grafů.

Zisky firem: Odhady růstu firemních zisků klesly, ale stále se čeká, že se letos zvýší o více než 10 %. Také ziskové marže zůstávají zdravé. Největšími přispěvateli k růstu zisků v posledních letech byly ty největší podniky a trh předpokládá, že si svou sílu udrží.

zdroj: Fidelity Investments

Výkyvy v americkém průmyslu: Nejistota ohledně obchodní politiky doléhá i na americký výrobní sektor. Může trvat nějaký čas, než se tento tlak promítne do hospodářských výsledků, nicméně jedním z raných varovných signálů je takzvaný bullwhip, rozdíl mezi novými objednávkami a zásobami. Když je vysoký, může to signalizovat, že výroba poroste, protože stávající zásoby nestačí pokrýt novou poptávku. Když je nízký, může to znamenat, že není potřeba výrobu navyšovat, protože aktuální objednávky lze snadno pokrýt ze zásob. Podle nejnovějších údajů v USA došlo k prudkému poklesu tohoto ukazatele.

zdroj: Fidelity Investments

Nejistota malých podniků: Průzkumy nálad ukazují, že malé podniky vyjadřují téměř rekordně vysokou míru nejistoty v důsledku oznámených cel a dalších opatření. Je však zatím příliš brzy na to říci, zda tato nejistota potrvá dost dlouho na to, aby vedla firmy ke snižování výdajů v delším časovém horizontu.

zdroj: Fidelity Investments

Inflace: I když inflace v březnu nečekaně klesla, je to většinou ekonomů vnímáno jen jako dočasná úleva, protože cla hrozí dalším růstem cen v budoucnu.

zdroj: Fidelity Investments

Spotřebitelská důvěra: Důvěra spotřebitelů zaznamenala v uplynulých čtyřech měsících prudký pokles. Historicky však takové propady ve spotřebitelské náladě nebyly spolehlivým předstihovým ukazatelem zpomalení spotřebitelských výdajů, pokud zároveň nedošlo ke zhoršení situace na trhu práce.

zdroj: Fidelity Investments

Inflační očekávání spotřebitelů: Tato očekávání, která v poslední době výrazně vzrostla, jsou důležitá, protože se mohou stát sebenaplňujícím proroctvím. Spotřebitelé mohou být ochotnější akceptovat silnější růst cen a zaměstnanci mohou požadovat vyšší mzdy jako kompenzaci inflace, což může vést podniky k dalšímu přepisování cenovek.

zdroj: Fidelity Investments

Spotřebitelské výdaje: Přestože byli spotřebitelé v posledních měsících pesimističtí, dále utrácejí. Růst výdajů je stále nad průměrem z doby před pandemií, a to díky růstu mezd, který poslední více než dva roky překonává inflaci.

zdroj: Fidelity Investments

Trh práce: Navzdory rostoucí nejistotě stran politiky a podnikatelského prostředí a propouštění ve státním sektoru zůstává trh práce zatím silný. Počet volných pracovních míst mírně klesl, ale stále se drží nad úrovní z doby před pandemií.

zdroj: Fidelity Investments

Akciový trh: Akcie jsou považovány za významný předstihový ukazatel - mají tendenci svým vývojem předcházet vývoj samotné ekonomiky. Například medvědí trhy v USA obvykle dosáhnou dna několik měsíců nebo dokonce čtvrtletí před tím, než ekonomika skutečně zpomalí. Je ale potřeba mít na paměti, že jde o nedokonalý a poměrně kolísavý ukazatel, takže ne každý pokles akciového trhu je následován recesí.

zdroj: Fidelity Investments

Úrokové spready: Dluhopisový trh je často považován za spolehlivější ukazatel. Jedním z klíčových indikátorů, které investoři sledují, jsou úrokové spready, tedy rozdíl mezi výnosy dluhopisů s rizikem nesplácení (například high yield dluhopisy) a amerických státních dluhopisů. Ačkoli úrokové spready v poslední době rostou, zůstávají výrazně pod lokálními maximy zaznamenanými v uplynulých deseti letech, což naznačuje, že úroveň rizika je sice vyšší, ale v historickém kontextu stále relativně nízká.

zdroj: Fidelity Investments

Zdroj: Fidelity Investments

Akciový trhAmerická ekonomikaAmerické akcieByznys a podnikáníDluhopisový trhEkonomické a tržní indikátoryEkonomikaInflaceInvestiční a ekonomický výhledOsobní spotřebaPracovní trhPrůmyslReceseSpotřebiteléSpotřebitelská důvěraZisky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika
OSZAR »