Japonce drtí ceny rýže, celková inflace v květnu v zemi dosáhla 3,5 %
Cena rýže v Japonsku v květnu meziročně vyskočila o 101,7 %. To představuje největší nárůst za více než půl století. Už v dubnu došlo k nárůstu její ceny o 98,4 % a v březnu o 92,1 %. V reakci na to začala japonská vláda uvolňovat nouzové zásoby rýže, aby zmírnila tlak na ceny této základní potraviny. Celková meziroční inflace v zemi v květnu činila 3,5 %, což je mírně pod dubnovými 3,6 %, ale stále jde o 38. měsíc v řadě, kdy inflace překračuje 2% cíl centrální banky.
Jádrová inflace vzrostla na 3,7 %, a je tak nejvyšší od ledna 2023. Tento údaj nezahrnuje ceny čerstvých potravin a překonal očekávání ekonomů, kteří předpokládali růst na 3,6 %. Takzvaná core-core inflace, která vylučuje ceny čerstvých potravin a energií, stoupla z 3 % na 3,3 %. Tento ukazatel je klíčový pro japonskou centrální banku.
Podle Marcely Chow z JPMorgan Chase tvoří rýže přibližně polovinu jádrové inflace v Japonsku. Budoucí vývoj inflace bude záviset zejména na cenách potravin, především právě rýže.
Chow dodala, že snížení cen rýže by mohlo podpořit spotřebu domácností, pokud se projeví i v nižších cenách zpracovaných potravin a jídel v restauracích.
Kei Okamura z Neuberger Berman uvedl, že růst inflace kvůli potravinám byl očekávaný, ale v příštích měsících by tlak na ceny mohl slábnout.
Zároveň upozornil, že geopolitické napětí na Blízkém východě může ovlivnit ceny energií a tím opět zvýšit inflaci.
Zdroj: CNBC